مراقبت‌ های بعد از پروتز سینه

مراقبت‌ های بعد از پروتز سینه یکی از اساسی‌ترین مراحل برای تضمین بهبودی بعد از عمل هستند. اما تنها انجام آن کافی نیست بلکه با رعایت دستورالعمل‌های بعد از عمل می توان نتایج خوبی را بدست آورد همچنین باعث می شود که زودتر به زندگی عادی خود بازگردید. در ادامه این مقاله به نحوه نشستن، خوابیدن و استحمام جزء مهم ترین نکات پس از پروتز سینه به شمار می رود که بایستی حتما تا پایان دوره نقاهت به آن توجه شود.

اهمیت رعایت مراقبت‌ های بعد از پروتز سینه

اهمیت رعایت مراقبت‌ های بعد از پروتز سینه

پس از انجام پروتز سینه در کرمان، دستورالعمل و مراقبت‌های بعد ازعمل می‌توانند بهبودی سریع‌تر را تضمین کرده و از ایجاد عوارض متعدد جلوگیری کند. دقت داشته باشید که بعد از انجام پروتز سینه، بافت سینه‌ها تغییرات زیادی را تجربه می‌کنند که طی دوران نقاهت باید بهبود یابند چرا که اهمال کاری و عدم رعایت دستورالعمل‌های پزشک می‌تواند دوران نقاهت را طولانی تر کرده یا حتی در روند آن اختلال ایجاد کند.

علاوه بر جلوگیری از عوارض رعایت این نکات باعث می شود تا روند بهوبدی و ترمیم بافت هم تسریع یابد در نهایت نتیجه ای که از این عمل دریافت می‌کنید در بهترین و ایده آل ترین حالت ممکن خواهد بود.

نکات مهم مراقبتی بعد از پروتز سینه

مراقبت‌های بعد از پروتز سینه بسیار مهم هستند و شامل یک مورد خاص نمی‌شوند. بلکه باید مجموعه ای از اقدامات را انجام دهید تا بهترین نتیجه را دریافت کنید. برخی از این اقدامات مهم به شرح زیر هستند:

✳️ تغذیه مناسب

خوردن مواد غذایی مفید و داشتن یک رژیم غذایی سالم و متعادل برای روند بهبودی بعد از عمل از اهمیت زیادی برخوردار است. غذاهایی که پروتئین بالا دارند، مانند گوشت سفید و حبوبات می‌توانند به ترمیم بافت‌های سینه کمک کنند همچنین خوردن آب زیاد و فراوان به هیدراته ماندن بدن شما منجر شده که دوران نقاهت را سریع‌تر می‌گذراند.  اگر فقط از غذاهای ناسالم و پرکالری استفاده کنید، هیچ کمکی به شما برای بازگشتن به حالت عادی نمی‌شود در مقابل، سعی کنید از میوه‌ها، سبزیجات و غلات کامل استفاده کنید.

✳️ خوابیدن

نحوه خوابیدن بعد از پروتز سینه بسیار مهم است. باید دقت کنید به گونه ای بخوابید که هیچ فشاری روی ناحیه موردنظر وارد نشود. دقت کنید که پس پروتز سینه، پروتزها در جای خود قرار می‌گیرند. اگر روی شکم دراز بکشید، ممکن است موقعیت نهایی پروتزها را تغییر داده و نتایج به دست آمده ازجراحی با خطر شکست مواجه شود. تا جایی که ممکن است سعی کنید در دوران نقاهت خود به پشت دراز بکشید.

✳️ سوتین‌های طبی

به مدت شش هفته پس از عمل خود، حتی در هنگام خواب از سوتین طبی نرم استفاده کنید همچنین هنگام حمام کردن می‌توانید آن را باز کنید همچنین از پوشیدن  سوتین‌های سیم دار خودداری کنید تا به پروتزها آسیبی وارد نشود.

✳️ ورزش

در حالی که هم استراحت مهم است و هم نحوه خوابیدن، شروع حرکت پس از عمل هم تاثیر زیادی روی سلامتی دارد. ورزش‌های سبک مانند پیاده روی می‌تواند به گردش خون و بهبودی سریع‌تر کمک  کند علاوه بر آن قبل از شروع ورزش‌های سنگین از پزشک خود حتما مشاوره بگیرید.

✳️ استحمام

استحمام بعد از پروتز سینه هیچ گونه مانعی ندارد اما تنها نکته ای که باید رعایت کنید مربوط به پانسمان است که بهتر است روز دوم بعد از عمل باز شود ولی زمانی که از حمام بیرون آمدید باید کاملا پانسمان محل مورد نظر را خشک کنید.

تمامی موارد ذکر شده در جلسه مشاوره با دکتر محمود رضا اصحاب یمین بهترین جراح پلاستیک در کرمان به طور کامل و مفصل با شما صحبت می شود.

تا چه زمانی باید مراقبت‌ های بعد از پروتز سینه را رعایت کنیم؟

از آن جایی که مراقبت‌های بعد از پروتز سینه باعث بهبودی فرد می‌شوند، باید تا پایان دوران نقاهت ادامه پیدا کنند. این دوران چیزی حدود یک ماه طول می‌کشد. در هفته اول ممکن است درد و تورم زیادی داشته باید که طبیعی بوده و جای نگرانی نیست. کمپرس سرد و مسکن‌ها گزینه‌های خوبی برای رفع این مشکلات بعد از عمل هستند همچنین به هیچ عنوان نباید در هفته اول به پهلو دراز بکشید حتی الامکان سعی کنید به صورت نشسته بخوابید.

در هفته دوم بخش زیادی از درد از بین می‌رود و بیمار سعی می‌کند که خود را با پروتز موجود در سینه‌های خود وفق دهد. در مورد فعالیت‌های خود باید دقت زیادی داشته باشید، اما برای استفاده نکردن از مسکن هیچ مشکلی نخواهید داشت. تقریبا از هفته سوم می‌توانید فعالیت‌های ساده و سبک خود را از سر بگیرید و روزی نیم ساعت پیاده روی در این موقعیت کمک زیادی به شما می‌کند.

سوالات متداول در مورد مراقبت‌های بعد از پروتز سینه

درد بعد از پروتز سینه در چه زمانی بیشتر می‌شود؟

در چند روز ابتدایی پس از عمل بیمار درد زیادی را حس می‌کند که مسکن‌ها بهترین راه برای تسکین آن هستند.

سریع‌ترین راه برای بهبودی پس از پروتز سینه چیست؟

سریع‌ترین راه برای بهبودی پس از عمل، پیروی دقیق از دستورالعمل‌هایی است که پزشک به شما می‌گوید.

آیا می‌توان پس از عمل پروتز سینه دست‌های خود را بلند کرد؟

اگر می‌خواهید این کار را انجام دهید حتما باید حرکتتان ملایم باشد تا مشکلی پیش نیاید همچنین باید تا چند هفته از بلند کردن اجسام سنگین و ورزش خودداری کنید.

در نهایت…

اگر با دلایل زیبایی یا درمانی پروتز سینه را انجام می‌دهید، باید بعد از آن تحت نظر پزشکتان باشید و دستورهای لازم را اجرا کنید. تمامی این نکات که به عنوان مراقبت‌های بعد از پروتز سینه شناخته می‌شوند، به شما کمک می‌کنند تا بتوانید زودتر زندگی عادی خود را از سر بگیرید. سوتین‌های طبی و تغذیه سالم از موثرترین نکات بعد از عمل به حساب می‌آیند. در صورت داشتن هر گونه سوالی می توانید در قسمت انتهایی مقاله مطرح نمایید.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]

دکتر محمود رضا اصحاب یمین

- فوق تخصص جراحی پلاستیک و ترمیمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی (1387 تا 1390)
- تخصص جراحی عمومی دانشگاه علوم پزشکی (1382 تا 1386)
- پزشکی عمومی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی (1367 تا 1374)
- دوره فلوشیپ آموزشی فرهنگی دانشگاه علوم پزشکی کرمان (1395 تا 1396)


دکتر محمود رضا اصحاب یمین - فوق تخصص جراحی پلاستیک و ترمیمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی (1387 تا 1390) - تخصص جراحی عمومی دانشگاه علوم پزشکی (1382 تا 1386) - پزشکی عمومی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی (1367 تا 1374) - دوره فلوشیپ آموزشی فرهنگی دانشگاه علوم پزشکی کرمان (1395 تا 1396)

پاسخ

مدت زمان مطالعه ۵ دقیقه
تماس با پزشک