مراقبت های بعد از جراحی بینی

ما در این نوشتار می خواهیم تا در رابطه با مراقبت های بعد از جراحی بینی صحبت کنیم چرا که برخلاف باور بسیاری از افراد که رعایت این نکات جزء مهم ترین قسمت ها بعد از عمل محسوب می شودو بایستی حتما تمامی آن ها به درستی رعایت شوند در غیر این صورت می تواند عوارض و خطراتی را به همراه داشته باشد پس در موفقیت آمیز بودن نتیجه عمل تاثیر بسزایی دارد.

مراقبت های بعد از جراحی بینی

از جمله مهم ترین نکات مراقبتی بعد از جراحی بینی

از جمله مهم ترین نکاتی که بعد از این جراحی می بایست تا حتما رعایت شود عبارتند از:

شستشوی بینی بعد از عمل

نحوه شسشتو بعد از عمل بینی در واقع جزء مهم ترین نکات بعد از عمل محسوب می شود ولی دقت داشته باشید که حتما این کار را با دقت بالایی انجام دهید چرا اگر این کار به درستی انجام داده نشود احتما خونریزی یا وارد شدن آسیب به بینی چند برابر خواهد شد. دقت داشته باشید که در مورد نحوه شسشو و موارد مرتبط با آن حتما در جلسه مشاوره با شما صحبت می شود.

تغذیه بعد از عمل بینی

داشتن یک تغذیه مناسب بعد از جراحی بینی از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است پس می بایست حتما غذاهای حاوی پروتئین و ویتامین رو در وعده های غذایی خود قرار دهید؛ همچنین بعد از این جراحی حساس غذاهای نرم و آبکی را مثل سوپ و آش مصرف نمایید چرا که نیازی به جویدن ندارند و از همه مهم تر فشار زیاد هم به بینی در حین ذا خوردن وارد نمی شود.

خمیازه کشیدن بعد از عمل بینی

از آن جایی که همه ما می دانیم خمیازه کشیدن امری غیر ارادی است که موجب درگیری سوراخ و عضله های بینی می شود با این که تاثیر چندانی بر روی جراحی بینی ندارد اما بهتر است رعایت کنید و تا مدت 2 هفته سعی کنید خمیاز نکشید.

نحوه خوابیدن بعد از عمل بینی

اغلب بیماران به خصوص آن دسته از افرادی که عادت دارند به پهلو بخوابند بعد از عمل بینی به مشکل برخورند زیرا برای برای بهبودی بهتر باید تا 7 شبانه روز به پشت بخوابید و سرتان را کمی بالاتر قرار دهید این گونه تنفس راحتتری خواهید داشت همچنین باید در زمان استراحت حتما دو بالش زیر سر خود قرار دهید چرا که به خونرسانی کمک زیادی می کند.

گچ بینی

گچ بینی یا همان اسپلینت بعد از بخیه روی بینی شما در جای خود قرار گرفته است. اگرچه از آن ها برای ارائه بهترین نتایج طولانی مدت استفاده می شود، اما می توانند ناراحتی موقتی ایجاد کنند و در صورت بروز این مشکل تنفس از طریق بینی دشوار است. اینها تغییرات موقتی هستند که باید بعد از برداشتن گچ و بخیه، معمولاً یک هفته پس از عمل برطرف شوند.

کنترل درد

داشتن درد بعد از این عمل جراحی کاملا طبیعی است و به هیچ عنوان نگران کننده نیست ولی اگر بعد از عمل خود احساس درد داشتید مس توانید داروی های مسکن تجویز شده از سوی پزشک را مصرف نمایید ولی در شرایطی که این درد خیلی زیاد باشد باید به پزشک خود در جریان قرار دهید و طبق پیشنهاد ایشان دارو مصرف کنید چرا که مصرف هر گونه دارویی بدون تجویز پزشک می تواند خطرناک باشد.

خونریزی

طبیعی است که دو روز بعد از عمل خونریزی کوچک را تجربه کنید. برخی نکات برای کنترل این مسئله به شما گفته خواهد شد اما اگر این خونریزی بیش از حد و غیر قابل کنترل بود حتما به جراح خود اطلاع دهید. هر دو سوراخ چهار تا پنج بار در روز به مدت دو هفته، باید توسط سرم شستشو داده شود. خشک شدن بینی باید با این مسئله جلوگیری شده و به طور مرتب بینی تمیز گردد.

📌 نکته: شما ممکن است از سرکوب کننده های موضعی بینی در هر سوراخ بینی دو بار در روز به مدت سه روز و سپس در صورت لزوم برای کنترل خونریزی های کوچک استفاده کنید در مورد تمامی موارد گفته شده در جلسه مشاوره با دکتر محمود رضا اصحاب یمین بهترین جراح بینی در کرمان با شما صحبت می شود.

عدم انجام فعالیت بدنی

توجه داشته باشید که بعد از این جراحی نباید هیچ نوع فعالیت بدنی یا ورزشی سنگینی داشته باشید چرا که باعث ایجاد فشار بیش از اندازه به بینی می شود و همین موضوع خونریزی را افزایش می دهد.

سایر نکات مراقبتی بعد از جراحی بینی

سایر نکات مراقبتی بعد از جراحی بینی

  • از فین کردن بعد از عمل خودداری کنید.
  • مصرف سیگار و الکل باید خودداری شوید چرا که روند بهبودی را دچار اختلال می کند.
  • چسب زدن بینی باید به دقت و براساس آموزش های که پزشک به شما داده است انجام شود تا فرم و حالت بینی دچار تغییر نشود.
  • از رفتن به شنا و جکوزی تا مدتی خودداری کنید.
  • در صورت عطسه کردن حتما با دهان باز این کار را انجام دهید تا فشاری به بینی وارد نشود.
  • از قرارگیری در معرض آفتاب خودداری شود یا در صورت قرارگیری حتما از کلاه نقاب دار استفاده کنید.
  • برای مسوراک زدن لازم است تا حتما از یک مسواک نرم استفاده کنید.
  • برای کاهش تورم و التهاب بعد از عمل که یک موضوع کاملا طبیعی و عادی می توانید از کمپرس سرد استفاده کنید.
  • به هیچ عنوان بعد از عمل خود از عینک استفاده نکنید.

جمع بندی

مستحضر باشید با رعایت دقیق و صحیح موارد فوق می توانید ضامن سلامتی و زیبایی تان باشید. پس با توجه به اهمیت بالای این موضوع می توانید آن را برای دوستان و آشنایان تان به اشتراک بگذارید.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]

دکتر محمود رضا اصحاب یمین

- فوق تخصص جراحی پلاستیک و ترمیمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی (1387 تا 1390)
- تخصص جراحی عمومی دانشگاه علوم پزشکی (1382 تا 1386)
- پزشکی عمومی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی (1367 تا 1374)
- دوره فلوشیپ آموزشی فرهنگی دانشگاه علوم پزشکی کرمان (1395 تا 1396)


دکتر محمود رضا اصحاب یمین - فوق تخصص جراحی پلاستیک و ترمیمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی (1387 تا 1390) - تخصص جراحی عمومی دانشگاه علوم پزشکی (1382 تا 1386) - پزشکی عمومی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی (1367 تا 1374) - دوره فلوشیپ آموزشی فرهنگی دانشگاه علوم پزشکی کرمان (1395 تا 1396)

پاسخ

مدت زمان مطالعه ۵ دقیقه
تماس با پزشک