مراقبت های بعد از بلفاروپلاستی یا جراحی زیبایی پلک

مراقبت های بعد از بلفاروپلاستی بسیار مهم هستند. در صورت رعایت دقیق دستورالعمل ها، درد و عوارض عفونت و تورم ناشی از جراحی به حداقل می رسند. استفاده از کمپرس سرد، قطره و پماد چشمی، مصرف داروها، عدم استفاده از لوازم آرایشی اطراف چشم و… مواردی هستند که می توانند به بیمار کمک کنند به بهترین نتیجه برسد.

جراحی پلک و بلفاروپلاستی می تواند یکی از جوان کننده ترین عمل های زیبایی صورت باشد. موفقیت جراحی در دستان بیمار و جراح است. اگر عمل توسط بهترین جراح روی زمین انجام شود اما بیمار بعد از بلفاروپلاستی مراقبت های لازم را رعایت نکند، نتایج رضایت بخشی به دست نمی آید. با ما همراه باشید تا در ادامه مقاله این نکات لازم را با شما در میان بگذاریم:

مراقبت های بعد از بلفاروپلاستی

بلافاصله بعد از جراحی

  • یک فرد بزرگسال باید حداقل 24 ساعت اول پس از جراحی را در کنار بیمار بماند.
  • قبل از اینکه احساس ناراحتی یا درد شروع شود باید داروهای مسکن تجویز شده مصرف شوند. پیشگیری از درد آسان تر از کنترل آن است.
  • فعالیت های بیمار در روز جراحی و چند روز بعد از آن باید محدود شود. طبیعی است که بدن به 7 تا 10 روز نیاز داشته باشد تا به حالت عادی برگردد. تا 10 روز نباید هیچ فعالیت بدنی شدیدی انجام شود.

نکته: اگر بیمار به طور ناگهانی از حالت دراز کشیده بنشیند یا بایستد ممکن است دچار سرگیجه شود. قبل از ایستادن حتما یک دقیقه بنشینید و به آرامی بایستید تا تاثیر داروهای بیهوشی یا بی حسی برطرف شوند. اگر هنگام نشستن یا ایستادن احساس سرگیجه کردید، باید فوراً دراز بکشید تا یک موقع غش نکنید.

نحوه خوابیدن بعد از عمل بلفاروپلاستی

بیمار باید در 48 ساعت اول بعد از بلفاروپلاستی، سر خود را روی یک صندلی بلند یا با حداقل 2 بالش قرار دهید و سپس بخوابید یا استراحت کنید. این نکته از مهمترین موارد در مراقبت های بعد از بلفاروپلاستی است.

کمپرس یخ بعد از عمل بلفاروپلاستی 

در ساعات اولیه بعد از بلفاروپلاستی باید کمپرس یخ روی محل جراحی قرار گیرد. این کار تا حد زیادی تورم و درد ناشی از عمل را کاهش می دهد.

مراقبت های لازم برای کنترل خون ریزی

در واقع بلافاصله بعد از عمل خونریزی خفیف غیرعادی نیست. فشار کمی این خونریزی را کنترل می کند. دلیل اصلی خونریزی این است که بیماران فشار خون خود را با خم شدن، بلند کردن، زور زدن، سرفه، عطسه، فشار دادن هنگام توالت و سایر فعالیت‌های سنگین افزایش می‌دهند.

برای انجام مراقبت های بعد از بلفاروپلاستی و جلوگیری از عوارض ناشی از خونریزی، باید تا 10 روز پس از جراحی از انجام فعالیت هایی که ممکن است فشار خون یا خونریزی را افزایش دهند، کاملاً خودداری کنید. عدم انجام این کار ممکن است بینایی شما را تحت تاثیر قرار دهد. دکتر محمودرضا اصحاب یمین به عنوان بهترین جراح بلفاروپلاستی در کرمان از بیماران جراحی پلک خود می خواهند که طی 48 ساعت اول بعد از جراحی کامل در جای خود استراحت کنند. در هفته اول سر خود را بالا نگه داشته و به استراحت کنید.

داروهای بعد از عمل بلفاروپلاستی 

مصرف داروها بعد از عمل بلفاروپلاستی باید کاملا تحت نظر جراح باشد. دکتر معمولا داروهایی برای کنترل درد و جلوگیری از عفونت زخم باتوجه به شرایط بیمار به او داده می شود. داروهای کنترل درد عموما بدون نسخه و مسکن های معمولی هستند. اما برای جلوگیری از عفونت بیمار باید آنتی بیوتیک های خود را سر ساعت مصرف کند. برای انجام مراقبت های بعد از بلفاروپلاستی قطره و پمادهایی که برای استریل محل برش و بهتر جوش خوردن آن به بیمار داده شده باید به درستی مصرف شوند.

همچنین باید از مصرف داروهایی که ممکن است خونریزی را طولانی کند خودداری شود. به یاد داشته باشید حتی یک عدد آسپرین در روز برای خونریزی دور چشم بسیار خطرناک است. برخی از گیاهان دارویی نیز ممکن است زمان خونریزی را افزایش دهند و نباید قبل یا بلافاصله بعد از بلفاروپلاستی شوند. جینکو، سیر و جینسینگ و همچنین دوزهای بالای ویتامین E می توانند خونریزی را افزایش دهند. اگر درد شدید در پشت چشم داشتید یا اگر خونریزی شدید یا طولانی مدت بود فوراً با دکتر خود تماس بگیرید.

مراقبت های لازم برای کنترل تورم

بیمار معمولا 30 دقیقه بعد از عمل بلفاروپلاستی می تواند کلینیک یا بیمارستان را ترک کند. در این مدت پرستاران کمپرس سرد روی چشمان او قرار می دهند. این باعث می شود که بیمار احساس راحتی کند و همچنین تورم و خونریزی را کاهش می دهد. بعد از رسیدن به منزل مراقبت های بعد از بلفاروپلاستی توسط بیمار باید انجام شود. بهترین کار این است که این کار را تا 48 ساعت بعد در خانه هم انجام دهد.

پیشانی بیمار به مدت 24 ساعت پانسمان می شود. کیسه های یخ را مستقیماً روی پانسمان قرار دهید.

تورم معمولاً متناسب با شدت تغییرات در عمل جراحی است. تورم در اطراف چشم ها و پایین به سمت گونه ها و صورت معمولی است. این واکنش طبیعی بدن به جراحی و ترمیم نهایی است.

تورم از روز جراحی شروع می شود و تا 3-2 روز بعد از عمل به حداکثر خود می رسد و بعد از روز سوم به سرعت کاهش می یابد.

تورم ممکن است با استفاده فوری از کیسه یخ به حداقل برسد. یک کاسه تمیز و بزرگ بردارید، آن را با تکه های یخ و آب پر کنید و چند پارچه استریل در کاسه قرار دهید. حال پارچه های استریل را روی چشم ها و پیشانی قرار دهید و وقتی گرم شد آن را تعویض کنید. این کار باید 48 تا 72 ساعت ادامه یابد. اگر با لیزر این جراحی انجام داده اید، باید یک لایه وازلین برای محافظت از پوست پلک روی آن قرار دهید و مرتباً آن را تجدید کنید. پوست باید در 5 تا 6 روز اول یک لایه وازلین داشته باشد.

توجه داشته باشید که برای به حداقل رساندن تورم، باید سر خود را به مدت 4 تا 5 روز پس از جراحی بالا نگه دارید. هنگام استراحت چند بالش اضافی زیر سرخود بگذارید.

مراقبت های لازم برای کنترل درد

برای درد خفیف، هر سه تا چهار ساعت با مشورت جراح یک یا دو عدد قرص استنامنوفن کدئین مصرف شود. ایبوپروفن به طور کلی برای چند روز اول پس از جراحی توصیه نمی شود. این به این دلیل است که ایبوپروفن می تواند باعث افزایش خونریزی و/یا کبودی شود.

برای کنترل درد شدید، داروی مسکن را طبق دستور مصرف کنید. مسکن ها ممکن است شما را بی‌حال کند بنابراین نگران نشوید. تا زمانی که مصرف داروهای ضد درد مخدر را قطع نکردید و دید شما واضح نیست، رانندگی نکنید.

از نکات مهم مراقبت های بعد از بلفاروپلاستی این است که نباید نوشیدنی های الکلی مصرف کنید. زیرا باعث افزایش اثر داروی مسکن درد می شود. درد یا ناراحتی بعد از بلفاروپلاستی باید طی دو تا سه روز کاهش یابد. اگر درد ادامه یابد، باید با مطب تماس بگیرید.

رژیم غذایی مناسب

عمل بلفاروپلاستی در کرمان یا هر جای دیگری معمولا پس از بیهوشی عمومی یا آرام بخش بی حسی انجام می شود. به منظور خارج کردن این داروها از بدن در ابتدا باید مایعات شفاف مانند آب و آبمیوه مصرف شود. طی چند روز بعد از عمل مصرف کالری و پروتئین بالا بسیار مهم است. برای رعایت نکات مراقبت های بعد از بلفاروپلاستی فراموش نکنید که وعده های غذایی باید به طور منظم مصرف شوند. شما باید با مصرف منظم مایعات از کم آبی بدن جلوگیری کنید. هیدراته نگه داشتن بدن از حالت تهوع و استفراغ نیز جلوگیری می کند. سعی کنید یک وعده غذایی را از دست ندهید. اگر به خوردن ادامه دهید احساس بهتری خواهید داشت، قدرت بیشتری خواهید داشت، ناراحتی کمتری خواهید داشت و سریعتر بهبود می یابند.

در دوران نقاهت فعالیت کنید

کاهش فعالیت ممکن است باعث یبوست شود. بنابراین بهتر است در دوران نقاهت جراحی میوه های خام بیشتری را به رژیم غذایی خود اضافه کنید و مایعات کافی بنوشید. این موارد در مراقبت های بعد از بلفاروپلاستی به شما کمک می کند تا با کمترین خطر دوران نقاهت را پشت سر بگذارید.

مراقبت های لازم از محل برش

برای رعایت مراقبت های بعد از بلفاروپلاستی برش های پوست باید از روز بعد عمل سه بار در روز با آب و صابون شسته شوند. این کار را باید خیلی آرام انجام دهید و در انتها صورتتان را خشک کنید. پس از خشک کردن، برش ها باید با محلول ضدعفونی تجویز شده توسط دکتر تمیز شوند. سپس برش ها باید به طور مداوم با پماد آنتی بیوتیکی که برای شما تجویز می شود پوشانده شود. اگر پماد آنتی بیوتیک تمام شد، یک لایه نازک وازلین بزنید. برش ها نباید خشک و یا پوسته پوسته شوند.

مراقبت های لازم هنگام حمام کردن

حین رعایت نکات کلیدی مراقبت های بعد از بلفاروپلاستی باید بدانید که روز بعد از عمل می توانید حمام کنید. هنگام شستن و خشک کردن صورت ملایم برخورد کنید تا ناحیه برش شده یا بخیه ها آسیب نبینند. اگر همزمان با بلفاروپلاستی لیفت ابرو در کرمان یا لیفت صورت در کرمان یا هر جای دیگری انجام داده‌اید، برش هایی نیز روی خط مو دارید. مراقب باشید که آنها به شانه گیر نکنند.

برای کمک به خشک شدن موها می توان از سشوار در دمای سرد استفاده کرد. تا چند هفته بعد از جراحی نباید از حالت گرم سشوار استفاده کنید. تا 6 هفته بعد از جراحی بلفاروپلاستی نباید موهای خود را رنگ کنید.

مراقبت بعد از کشیدن بخیه پلک

بعد از کشیدن تمام بخیه ها، جای زخم به رنگ صورتی تیره ظاهر می شود. مقادیر متفاوتی از تورم در داخل و اطراف خود اسکار وجود خواهد داشت. با گذشت زمان و حین انجام نکات لازم مراقبت های بعد از بلفاروپلاستی این رنگ صورتی سفید شده و سفتی جای زخم نرم و محو می شود. بهبودی کامل هر فرد با فرد دیگر متفاوت است. اما نهایتا یک سال طول می کشد تا این اسکارها کامل محو شوند.

دکتر محمودرضا اصحاب یمین با تکنیک خاص بلفاروپلاستی بدون برش قابل دید از داخل چشم این جراحی زیبایی را انجام می دهند. در فیلم زیر نتیجه نهایی عمل را می بینید:

مصرف قطره چشمی

برخی از بیماران خشکی چشم را تجربه خواهند کرد. می توانید قطره های چشمی بدون نسخه یا قطره اشک مصنوعی را از داروخانه محل زندگی خود خریداری کنید.

ریختن یک قطره در هر چشم هر چند ساعت یکبار باعث آبرسانی و طراوت چشم می شود.

گیف آپارات

کرم ترمیم کننده بعد از بلفاروپلاستی

با گذشت 6 هفته از جراحی بلفاروپلاستی، ماساژ ملایم پلک با ویتامین E، کره کاکائو یا کرم های ترمیم کننده ای که پزشکان تجویز می کنند موجب نرم تر و محوتر شدن اسکار بخیه می شوند. این نکته را در کنار مراقبت های بعد از بلفاروپلاستی باید در نظر بگیرید برش ها معمولاً برای چندین ماه قرمز هستند اما به تدریج محو می شوند. شما می توانید 2 روز بعد از کشیدن بخیه برش ها را با آرایش بپوشانید. برش ها تا 6 ماه بعد از بلفاروپلاستی نباید در معرض نور مستقیم خورشید قرار گیرند. استفاده از ضدآفتاب روی تمام برش ها اجباری است.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 1 میانگین: 5]

دکتر محمود رضا اصحاب یمین

- فوق تخصص جراحی پلاستیک و ترمیمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی (1387 تا 1390)
- تخصص جراحی عمومی دانشگاه علوم پزشکی (1382 تا 1386)
- پزشکی عمومی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی (1367 تا 1374)
- دوره فلوشیپ آموزشی فرهنگی دانشگاه علوم پزشکی کرمان (1395 تا 1396)


دکتر محمود رضا اصحاب یمین - فوق تخصص جراحی پلاستیک و ترمیمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی (1387 تا 1390) - تخصص جراحی عمومی دانشگاه علوم پزشکی (1382 تا 1386) - پزشکی عمومی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی (1367 تا 1374) - دوره فلوشیپ آموزشی فرهنگی دانشگاه علوم پزشکی کرمان (1395 تا 1396)

پاسخ

مدت زمان مطالعه ۱۰ دقیقه
تماس با پزشک