مراقبت های بعد از بلفاروپلاستی

مراقبت های بعد از بلفاروپلاستی بسیار مهم هستند، در صورت رعایت دقیق دستورالعمل ها، درد و عوارض عفونت و تورم ناشی از جراحی به حداقل می رسند. استفاده از کمپرس سرد، قطره و پماد چشمی، مصرف داروها، عدم استفاده از لوازم آرایشی اطراف چشم و… مواردی هستند که می توانند به بیمار کمک کنند به بهترین نتیجه برسد. این جراحی می تواند یکی ازروش های جوانسازی صورت است ولی اگر عمل توسط بهترین جراح انجام شود اما اگر بیمار مراقبت های بعد از عمل را رعایت نکند، نتایج رضایت بخشی هم به دست نمی آید تا انتهای این نوشتار همراه ما باشید تا با این نکات مراقبتی آشنا شوید.

مراقبت های بعداز بلفاروپلاستی

11 نکته مراقبتی بعد از جراحی پلک

همانطور که می دانید مراقبت های بعد از جراحی پلک برای دریافت نتیجه مطلوب نقش بسیار موثری دارد. از جمله مهم ترین نکات مراقبتی عبارتند از:

✳️ خوابیدن

بیمار باید در 48 ساعت اول بعد از بلفاروپلاستی دو بالش زیر سر خود قرار دهد چرا که این کار خونرسانی را افزایش می دهد و از همه مهم تر روند بهبودی را تسریع می بخشد پس جزء مهم ترین نکات مراقبتی محسوب می شود که باید رعایت شود.

✳️ کمپرس سرد

در ساعات اولیه بعد از بلفاروپلاستی باید کمپرس یخ روی محل جراحی قرار گیرد. این کار تا حد زیادی تورم و درد ناشی از عمل را کاهش می دهد ولی دقت داشته باشید که کمپرس را به طور مستقیم برروی محل جراحی شده قرار ندهید.

✳️ کاهش خونریزی

در واقع بلافاصله بعد از عمل خونریزی خفیف غیرعادی نیست و قابل کنترل هستند، از جمله مهم ترین دلایل بروز خونریزی می توان به فشار خون، بلند کردن اجسام سنگین، زور زدن، سرفه، عطسه، فشار دادن هنگام توالت اشاره کرد.

از همین رو برای کاهش خونریزی باید تا 10 روز پس از جراحی از انجام برخی از فعالیت ها که باعث افزایش خونریزی می شوند خودداری نمایید چرا که عدم انجام این کار بینایی شما را تحت تاثیر قرار می دهد. دکتر محمود رضا اصحاب یمین به عنوان بهترین جراح بلفاروپلاستی در کرمان از بیماران جراحی پلک خود می خواهند که طی 48 ساعت اول بعد از جراحی کامل در جای خود استراحت کنند.

✳️ دارو

معمولا داروهایی برای کنترل درد و جلوگیری از عفونت زخم باتوجه به شرایط بیمار تجویز می شوند، از هم مهم تر به منظور استریل کردن محل جراحی شده پماد ها و قطره هایی از سوی پزشک برای بیمار تجویز می شوند که باید به موقع و سر وقت مصرف شوند.

ذکر این نکته از اهمیت بالایی برخوردار است که مصرف داروهایی که خونریزی را افزایش می دهند مثل آسپرین، دارو های گیاهی و … به هیچ عنوان نباید برای مدتی مصرف شوند از همه مهم تر دقت داشته باشید اگر درد شدید در پشت چشم یا خونریزی شدید دارید حتما به پزشک خود اطلاع دهید.

برای کنترل درد شدید، داروی مسکن را طبق دستور مصرف کنید. مسکن ها ممکن است شما را بی‌حال کند بنابراین نگران نشوید. تا زمانی که مصرف داروهای ضد درد مخدر را قطع نکردید و دید شما واضح نیست، رانندگی نکنید.

✳️ کاهش تورم

بیمار معمولا 30 دقیقه بعد از عمل بلفاروپلاستی می تواند کلینیک یا بیمارستان را ترک کند. در این مدت پرستاران کمپرس سرد روی چشمان او قرار می دهند. این باعث می شود که بیمار احساس راحتی کند و همچنین تورم و خونریزی را کاهش می دهد. بعد از رسیدن به منزل مراقبت های بعد از بلفاروپلاستی توسط بیمار باید انجام شود. بهترین کار این است که این کار را تا 48 ساعت بعد در خانه هم انجام دهد.

تورم معمولاً متناسب با شدت تغییرات در عمل جراحی است ولی در حالت کلی تورم در اطراف چشم ها و پایین به سمت گونه ها کاملا طبیعی است این واکنش طبیعی بدن به جراحی و ترمیم نهایی است.

تورم از روز جراحی شروع می شود و تا 3-2 روز بعد از عمل به حداکثر خود می رسد و بعد از روز سوم به سرعت کاهش می یابد. توجه داشته باشید که برای به حداقل رساندن تورم، باید سر خود را به مدت 4 تا 5 روز پس از جراحی بالا نگه دارید هنگام استراحت چند بالش اضافی زیر سرخود بگذارید.

✳️ رژیم غذایی

عمل بلفاروپلاست معمولا پس از بیهوشی عمومی یا آرام بخش بی حسی انجام می شود از همین رو به منظور خارج کردن این داروها از بدن در ابتدا باید مایعات شفاف مانند آب و آبمیوه مصرف شود دقت داشته باشید که چند روز بعد از عمل مصرف کالری و پروتئین ها باید بالا باشد. برای رعایت نکات مراقبت های بعد از بلفاروپلاستی فراموش نکنید که وعده های غذایی باید به طور منظم مصرف شوند.

مصرف منظم مایعات از کم آبی بدن جلوگیری می کند همچنین هیدراته نگه داشتن بدن از حالت تهوع و استفراغ نیز جلوگیری می کند از همه مهم تر روند بهبودی را سرعت می بخشد.

✳️ محل برش

برای رعایت مراقبت های بعد از بلفاروپلاستی برش های پوست باید از روز بعد عمل سه بار در روز با آب و صابون شسته شوند. این کار را باید خیلی آرام انجام دهید و در انتها صورتتان را خشک کنید. پس از خشک کردن، برش ها باید با محلول ضدعفونی تجویز شده توسط دکتر تمیز شوند سپس برش ها باید به طور مداوم با پماد آنتی بیوتیکی که برای شما تجویز می شود پوشانده شود اگر پماد آنتی بیوتیک تمام شد، یک لایه نازک وازلین بزنید. برش ها نباید خشک و یا پوسته پوسته شوند.

نکته: برخی از بیماران خشکی چشم را تجربه خواهند کرد می توانید قطره های چشمی بدون نسخه یا قطره اشک مصنوعی را از داروخانه محل زندگی خود خریداری کنید ریختن یک قطره در هر چشم هر چند ساعت یکبار باعث آبرسانی و طراوت چشم می شود.

نکاتی که بعد از جراحی زیبایی پلک باید رعایت شود

✳️ استحمام

حین رعایت نکات کلیدی مراقبت های بعد از بلفاروپلاستی باید بدانید که روز بعد از عمل می توانید حمام کنید. هنگام شستن و خشک کردن صورت ملایم برخورد کنید تا ناحیه برش شده یا بخیه ها آسیب نبینند. اگر همزمان با بلفاروپلاستی لیفت ابرو یا لیفت صورت در کرمان یا هر جای دیگری انجام داده‌اید، برش هایی نیز روی خط مو دارید. مراقب باشید که آنها به شانه گیر نکنند.

برای کمک به خشک شدن موها می توان از سشوار در دمای سرد استفاده کرد تا چند هفته بعد از جراحی نباید از حالت گرم سشوار استفاده کنید. تا 6 هفته بعد از جراحی بلفاروپلاستی نباید موهای خود را رنگ کنید.

✳️ کرم ترمیم کننده

با گذشت 6 هفته از جراحی بلفاروپلاستی، ماساژ ملایم پلک با ویتامین E، کره کاکائو یا کرم های ترمیم کننده ای که پزشکان تجویز می کنند موجب نرم تر و محوتر شدن اسکار بخیه می شوند. این نکته را در کنار مراقبت های بعد از بلفاروپلاستی باید در نظر بگیرید برش ها معمولاً برای چندین ماه قرمز هستند اما به تدریج محو می شوند. شما می توانید 2 روز بعد از کشیدن بخیه برش ها را با آرایش بپوشانید. برش ها تا 6 ماه بعد از بلفاروپلاستی نباید در معرض نور مستقیم خورشید قرار گیرند. استفاده از ضدآفتاب روی تمام برش ها اجباری است.

✳️ مراقبت های بعد از کشیدن بخیه ها

بعد از کشیدن تمام بخیه ها، جای زخم به رنگ صورتی تیره ظاهر می شود مقادیر متفاوتی از تورم در داخل و اطراف خود اسکار وجود خواهد داشت با گذشت زمان و حین انجام نکات لازم مراقبت های بعد از بلفاروپلاستی این رنگ صورتی سفید شده و سفتی جای زخم نرم و محو می شود. بهبودی کامل هر فرد با فرد دیگر متفاوت است اما نهایتا یک سال طول می کشد تا این اسکارها کامل محو شوند.

✳️ سایر نکات مراقبتی بعد از جراحی زیبایی پلک

  • یک فرد بزرگسال باید حداقل 24 ساعت اول پس از جراحی را در کنار بیمار بماند.
  • قبل از اینکه احساس ناراحتی یا درد شروع شود باید داروهای مسکن تجویز شده مصرف شوند. پیشگیری از درد آسان تر از کنترل آن است.
  • فعالیت های بیمار در روز جراحی و چند روز بعد از آن باید محدود شود. طبیعی است که بدن به 7 تا 10 روز نیاز داشته باشد تا به حالت عادی برگردد. تا 10 روز نباید هیچ فعالیت بدنی شدیدی انجام شود.
  • نباید نوشیدنی های الکلی مصرف کنید زیرا باعث افزایش اثر داروی مسکن درد می شود.

نکته: اگر بیمار به طور ناگهانی از حالت دراز کشیده بنشیند یا بایستد ممکن است دچار سرگیجه شود. قبل از ایستادن حتما یک دقیقه بنشینید و به آرامی بایستید تا تاثیر داروهای بیهوشی یا بی حسی برطرف شوند. اگر هنگام نشستن یا ایستادن احساس سرگیجه کردید، باید فوراً دراز بکشید تا یک موقع غش نکنید.

در نهایت…

همانطور که خواندید ما در این نوشتار به مهم ترین نکات مراقبتی بعد از جراحی بلفاروپلاستی اشاره کردیم که شامل مراقبت از زخم، بخیه ها، تغذیه مناسب، عدم انجام فعالیت های سنگین بدنی، مصرف به موقع دارو ها و … می شود. با رعایت درست تمامی موارد ذکر شده نتیجه مطلوبی را نیز از عمل خود دریافت می کنید.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 4 میانگین: 3.3]

دکتر محمود رضا اصحاب یمین

- فوق تخصص جراحی پلاستیک و ترمیمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی (1387 تا 1390)
- تخصص جراحی عمومی دانشگاه علوم پزشکی (1382 تا 1386)
- پزشکی عمومی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی (1367 تا 1374)
- دوره فلوشیپ آموزشی فرهنگی دانشگاه علوم پزشکی کرمان (1395 تا 1396)


دکتر محمود رضا اصحاب یمین - فوق تخصص جراحی پلاستیک و ترمیمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی (1387 تا 1390) - تخصص جراحی عمومی دانشگاه علوم پزشکی (1382 تا 1386) - پزشکی عمومی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی (1367 تا 1374) - دوره فلوشیپ آموزشی فرهنگی دانشگاه علوم پزشکی کرمان (1395 تا 1396)

پاسخ

مدت زمان مطالعه ۸ دقیقه
تماس با پزشک