عوارض ابدومینوپلاستی و نشانه‌های آن

ابدومینوپلاستی یک روش جراحی است که چین و چروک و افتادگی‌های پوستی در ناحیه شکم را کاهش می‌نماید. مشکل افتادگی پوست و یا چین و چروک‌های پوستی عمدتاُ در افرادی اتفاق می‌افتد که کاهش وزن شدیدی را در یک دوره‌ی کوتاه تجربه کرده‌اند مانند خانم‌های باردار و یا افرادی که با انواع جراحی‌های دچار کاهش وزن در طی زمان کوتاهی شده‌اند. جراحی ابدومینوپلاستی نیز مانند تمام مداخلات پزشکی عوارضی را ایجاد می‌نماید که در ادامه به برخی از مهمترین عوارض ابدومینوپلاستی اشاره می‌نمائیم.

عوارض ابدومینوپلاستی مربوط به بیهوشی

جراحی ابدومینوپلاستی معمولاُ با بیهوشی عمومی انجام می‌شود و یکی از شایعترین عوارض ابدومینوپلاستی نیز مربوط به عوارض پس از بیهوشی می‌باشد. مهمترین این عوارض عبارتند از:

  • حالت گیجی و سرگیجه
  • حالت تهوع و استفراغ
  • خستگی
  • هذیان

تمام مواد ذکر شده طبیعی بوده، این عوارض ابدومینوپلاستی بلافاصله پس از به هوش آمدن بیمار ممکن است آغاز شود. ولی به مرور در مدت 24 ساعت پس از جراحی از بین می‌روند. بنابراین توصیه می‌شود در 24 ساعت اول پس از جراحی از رانندگی و یا کار با دستگاه‌هایی که احتیاج به هوشیاری کامل دارند جلوگیری شود.

احساس درد و ناراحتی

پس از هر نوع جراحی برشی بر روی پوست و بافت ایجاد می‌شود. احساس درد در این ناحیه طبیعی است. در جراحی ابدومینوپلاستی در ناحیه شکم برش‌هایی ایجاد می‌شود. احساس درد در چند روز اول ایجاد می‌شود. میزان درد به مرور در طی چند روز از بین خواهد رفت. جهت کاهش درد از مسکن‌های تجویز شده استفاده نمائيد. در صورتی که میزان درد به تدریج بهبود نیافت بهتر است با جراح خود تماس بگیرید.

کبودی و قرمز شدن پوست

رگ‌های خونی در ناحیه شکم با برش‌های ایجاد شده در حین جراحی دچار آسیب می‌شوند. بنابراین ایجاد کبودی و تغییر رنگ در ناحیه شکم در رزوهای اول پس از جراحی طبیعی بوده و به تدریج در طی 3 الی 4 هفته محو می‌شوند.

در صورتی که میزان کبودی‌های افزایش یافت و یا تغییرات غیرمعمول در ناحیه شکم مشاهده نمودید با جراح خود تماس بگیرید.

در اینجا می‌توانید، نقاهت بعد از جراحی ابدومینوپلاستی را بخوانید.

تورم و التهاب

تورم یکی از عوارض ابدومینوپلاستی می‌باشد که می‌تواند نشانه‌ای از بهبودی باشد. معمولاً پس از جراحی، لوله‌هایی جهت خروج مایعات جمع شده در ناحیه شکم تعبیه می شود. نگهداری و رسیدگی مناسب به این لوله‌ها کمک می‌نماید که میزان تورم پس از جراحی کاهش بیابد. به طور معمول حدود 1 ماه زمان لازم است تا تورم پس از جراحی ابدومینوپلاستی در ناحیه شکم به طور کامل از بین برود.

لخته شدن خون

لخته شدن خون پس ازابدومینوپلاستی یکی از عوارض خطرناک این جراحی می‌باشد. به ویژه لخته شدن خون در پا که معمولاً بیشتر از سایر نقاط ایجاد می‌شود. پزشکان توصیه می‌نمایند جهت جلوگیری از لخته‌ شدن خون از همان روز اول پس از جراحی هر روز به میزانی که می‌توانند پیاده‌روی داشته باشند. پیاده‌روی گردش خون را بهبود می‌بخشد و از تشکیل لخته خون در پا و یا سایر قسمت‌های بدن جلوگیری می‌نماید.

باقی ماندن جای زخم

جای زخم ناشی از برش‌های محل جراحی یکی از مشکلاتی می‌باشد که ممکن است از لحاظ زیبایی برای بیماران ایجاد ناراحتی نماید، این اسکارها به مرور از بین می‌روند. میزان کم رنگ شدن برش‌های جراحی در افراد مختلف با توجه به فاکتورهای مختلف متفاوت می‌باشد. در صورتی که با گذشت زمان، جای زخم از بین نرفت می‌توانید به متخصص پوست مراجعه نمائید. از انواع روش‌ها جهت از بین بردن جای زخم بهره ببرید.

عفونت

عفونت در محل برش‌های و یا قسمت‌های داخلی شکم یکی از عوارضی است که ممکن است پس از جراحی با آن مواجه شوید. به منظور جلوگیری از عفونت آنتی بیوتیک‌هایی برای بیماران تجویز می‌شود که باید طبق دستورالعمل جراح و در فواصل زمانی منظم مصرف شود.

در صورتی که دچار تب و لرز، کبودی در محل برش‌ها، ترشحات چرکی از محل برش‌ها و یا سایر علائم عفونت هستید به اورژانس مراجعه نمائید.

بی‌حسی

به دلیل برش‌هایی که در ناحیه شکم ایجاد می‌شود ممکن است به اعصاب این ناحیه آسیب‌هایی وارد شود و موجب بی‌حسی در این ناحیه شود. بی‌حسی پس از جراحی ممکن است تا چند ماه ادامه داشته باشد اما به مرور از بین می‌رود.

جلوگیری از عوارض ابدومینوپلاستی پس از جراحی

مواردی که نام بردیم جزء عوارض معمول پس از جراحی می‌باشد. آن‌ها برای اکثر بیماران ایجاد می‌شود. جهت کاهش عوارض ابدومینوپلاستی ابتدا جراحی را انتخاب نمائید که تخصص و تجربه‌ی کافی در جراحی را داشته باشد. در مرحله‌ی بعد پس از اتمام جراحی دستورالعمل‌هایی به شما ارائه می‌شود. آن‌ها را به طور کامل رعایت نمائید.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]

دکتر محمود رضا اصحاب یمین

- فوق تخصص جراحی پلاستیک و ترمیمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی (1387 تا 1390)
- تخصص جراحی عمومی دانشگاه علوم پزشکی (1382 تا 1386)
- پزشکی عمومی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی (1367 تا 1374)
- دوره فلوشیپ آموزشی فرهنگی دانشگاه علوم پزشکی کرمان (1395 تا 1396)


دکتر محمود رضا اصحاب یمین - فوق تخصص جراحی پلاستیک و ترمیمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی (1387 تا 1390) - تخصص جراحی عمومی دانشگاه علوم پزشکی (1382 تا 1386) - پزشکی عمومی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی (1367 تا 1374) - دوره فلوشیپ آموزشی فرهنگی دانشگاه علوم پزشکی کرمان (1395 تا 1396)

پاسخ

مدت زمان مطالعه ۴ دقیقه
تماس با پزشک