عمل انحراف بینی در کرمان

بینی یکی از مهم ترین اجزای بدن است. کیفیت تنفس و زیبایی بینی تاثیر زیادی بر زندگی فرد دارند. تیغه وسط بینی، استخوان و غضروف را به دو قسمت تقسیم می کند. اگر این تیغه منحرف شود، می تواند به طور چشمگیری بر عملکرد بینی تأثیر بگذارد. انحراف سپتوم می تواند به دلیل ژنتیک یا ضربه ایجاد شود. عمل انحراف بینی یا سپتوپلاستی در کرمان یا هر جای دیگری برای بهبود عملکرد بینی انجام می شود.

دکتر محمودرضا اصحاب یمین به عنوان بهترین جراح پلاستیک کرمان، عمل انحراف بینی را جدیدترین تکنیک های روز پزشکی انجام می دهند. بیماران می توانند بعد از این جراحی از مزایای بهبود عملکرد و زیبایی بینی خود لذت ببرند.

عمل انحراف بینی در کرمان

انحراف بینی چیست؟

سپتوم تیغه ای از جنس غضروف و استخوان داخل بینی است که سوراخ های بینی را از هم جدا می کند. سپتوم در حالت ایده آل صاف است. اما تخمین زده می شود که 80 درصد از تمام سپتوم بینی انحراف دارند و یک مجرای بینی را کوچکتر می کنند. این ممکن است تنفس را سخت کند یا تخلیه بینی را مختل کند. همچنین فرد ممکن است علائمی مانند کیپ شدن و گرفتگی بینی داشته باشد. سپتوپلاستی عملی است که انحراف تیغه بینی را درمان می کند.

علائم انحراف بینی

افرادی که دارای انحرافات خفیف تا متوسط هستند ممکن است هیچ علامتی را تجربه نکنند. اما بیماران با انحراف تیغه بینی شدید ممکن است در تنفس از راه بینی مشکل داشته باشند که یکی از شایع ترین علائم است. علائم دیگر می تواند شامل موارد زیر باشد:

 • انسداد یک یا هر دو سوراخ بینی (کاهش جریان هوا تنفسی)
 • گرفتگی بینی (در یک یا دو طرف)
 • خون دماغ شدن
 • عفونت های مکرر سینوسی
 • درد صورت
 • سردرد
 • آبریزش بینی
 • خروپف یا مشکل در تنفس هنگام خواب

علت انحراف سپتوم بینی

انحراف تیغه بینی معمولاً نتیجه تروما و ضربه فیزیکی به بینی است. در برخی موارد، به دلایل ژنتیکی فرد با بینی منحرف به دنیا می آید.

تشخیص انحراف سپتوم

انحراف سپتوم را می توان به یکی از سه روش زیر تشخیص داد:

اولی انحرافات جلوی بینی را تشخیص می دهد، در حالی که دومی و سومی می توانند انحرافات پشت بینی را تشخیص دهند.

روش 1 – معاینه: یک معاینه ساده انحراف تیغه جلوی بینی را مشخص می کند.

روش 2 – آندوسکوپی بینی: آندوسکوپی بینی در مطب و عبور آندوسکوپ از سوراخ های بینی انجام می شود. این روش درد ندارد و در برخی موارد با بی حسی موضعی انجام می شود.

روش 3 – سی تی اسکن: این تست تصاویر با کیفیتی از سینوس ها می گیرد.

گیف-اینستاگرام

روش های درمان انحراف تیغه بینی

داروها و درمان ها انحراف تیغه بینی را درمان نمی کنند، اما می توانند به کاهش علائم ناشی از آن کمک کنند.

درمان آلرژی:

اگر آلرژی موجب تشدید علائم انحراف بینی شود، بیماران می توانند از درمان آلرژی استفاده کنند. اما به خاطر داشته باشید که این درمان انحراف سپتوم بینی را تغییر نداده یا رفع نمی‌کند.

مصرف داروها:

می توان برای کاهش علائم از دارو استفاده کرد. داروهایی مانند:

 • ضد احتقان ها
 • آنتی هیستامین ها
 • اسپری استروئیدی بینی
 • اسپری های آنتی هیستامین بینی
 • ایمونوتراپی آلرژی

جراحی انحراف بینی در کرمان

برای بیمارانی که انحرافات سپتوم شدید دارند، داروها کمتر تاثیرگذار هستند و بیمار در نهایت نیاز به جراحی خواهد داشت. سپتوپلاستی یا عمل انحراف بینی روشی است که به منظور صاف کردن غضروف انحرافی داخل سپتوم انجام می شود. سپتوپلاستی یک عمل سرپایی است و تقریباً 25 تا 45 دقیقه طول می کشد.

معمولا بیماران همزمان با عمل انحراف بینی در کرمان یا هر جای دیگری، متقاضی جراحی زیبایی بینی نیز می شوند. اگر تغییرات مدنظر بیمار خیلی زیاد نباشد، این جراحی می تواند به روش بسته انجام شود. اما اگر انحراف تیغه شدید یا تغییرات ظاهری زیاد باشد بهتر است عمل بینی به روش باز انجام شود.

دکتر محمودرضا اصحاب یمین به عنوان بهترین جراح بینی در کرمان ابتدا ساختار بینی فرد را بررسی می‌کند. سپس بهترین روش را برای بهبود مشکلات عملکردی و ظاهری بینی پیشنهاد می کنند. کاندیداهای عمل انحراف بینی در کرمان می توانند نظرات و تجربیات مثبت بیماران قبلی دکتر را برای اطمینان خاطر از موفقیت این جراحی، بررسی کنند.

گیف آپارات

مزایای عمل انحراف بینی

اگر انحراف بینی شدید باشد، می تواند یک طرف آن را مسدود کند و ظرفیت تنفس را کاهش دهد. این می تواند موجب اختلال تنفس دهانی، خروپف و یا آپنه خواب شود.

عمل انحراف بینی در کرمان یا هر جای دیگری، موقعیت سپتوم را صاف و اصلاح می کند تا جریان هوای طبیعی و موثر از سوراخ های بینی عبور کند. بیماران دکتر محمودرضا اصحاب یمین از بهبود تنفس، کاهش گرفتگی و افزایش زیبایی بعد از سپتوپلاستی بسیار راضی هستند.

چه عوارضی ممکن است رخ دهد؟

عوارض عمومی که ممکن است در هر عملی رخ دهد عبارتند از:

 • خون ریزی
 • عفونت برش جراحی
 • واکنش آلرژیک به تجهیزات، مواد یا دارو بیهوشی

عوارض احتمالی مخصوص این عمل:

 • چسبندگی بافت اسکار در عمق بینی که می تواند جریان هوا را مسدود کند.
 • لخته خون (هماتوم) یا آبسه بین لایه های سپتوم ایجاد شود.
 • سوراخی در سپتوم یا تیغه بینی ایجاد شود.
 • به اعصاب صورت آسیب برسد.
 • ظاهر بینی از نظر زیبایی نامطلوب شود(مواردی که زیبایی و عمل انحراف با هم انجام می شود)
 • حس بویایی کم شود.

اگر عمل انحراف بینی در کرمان یا هر جای دیگری تحت نظر یک جراح باتجربه انجام شود، ریسک تمامی این عوارض به صفر می رسد.

کاندیداهای عمل انحراف بینی

سپتوم یا مادرزادی یا در اثر ضربه دچار انحراف می شود. سپتوم ممکن است در دوران بارداری و عبور از کانال زایمان آسیب ببیند یا بدشکل شود. آسیب فیزیکی ممکن است ناشی از تصادف اتومبیل، آسیب ورزشی یا یک دعوای فیزیکی باشد. با گذشت زمان سپتوم جابجا و منحرف می شود. بنابراین این افراد کاندیدای عمل انحراف بینی در کرمان یا هر جای دیگری از جهان می شوند.

نحوه انجام عمل انحراف بینی در کرمان

برای انجام عمل انحراف بینی در کرمان، دکتر اصحاب یمین برش لازم را در داخل بینی ایجاد می کنند. اولین قدم بلند کردن غشای مخاطی پوشاننده سپتوم است. سپس تیغه بینی را با کوتاه کردن، تغییر موقعیت و گاهی اوقات جایگزینی غضروف یا استخوان صاف می کند. دکتر ممکن است نیاز به ایجاد یک برش کوچک بین سوراخ های بینی داشته باشد. اگر استخوان ها کج باشند، ممکن است قبل از جابجایی استخوان ها، بریدگی هایی در استخوان ها ایجاد کند.

اگر فرد دچار فرورفتگی تیغه بینی باشد، می توان از پیوندهای غضروفی برای بهبود آن استفاده کرد. هنگامی که تغییرات لازم انجام شد، غشای مخاطی برگردانده شده و در جای خود قرار می گیرد و برش بسته می شود. تامپون های پارچه ای یا سیلیکونی برای حمایت از اسکلت بینی حین بهبودی در هر سوراخ بینی قرار می گیرند و بعد از یک هفته برداشته می شوند.

سوالات متداول

سخن آخر

عمل انحراف بینی در کرمان یا هر جای دیگری کمک می کند که سپتوم صاف شود.صافی تیغه بینی علائم مسدود شدن و گرفتگی بینی را از بین می برد. امیدواریم در انتها به پاسخ سوالات خود رسیده باشید. علاقه مندان می توانند از طریق درج نظر در کادر دیدگاه زیر با ما و سایر خوانندگان عزیز در ارتباط باشند.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 1 میانگین: 4]

دکتر محمود رضا اصحاب یمین

- فوق تخصص جراحی پلاستیک و ترمیمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی (1387 تا 1390)
- تخصص جراحی عمومی دانشگاه علوم پزشکی (1382 تا 1386)
- پزشکی عمومی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی (1367 تا 1374)
- دوره فلوشیپ آموزشی فرهنگی دانشگاه علوم پزشکی کرمان (1395 تا 1396)


دکتر محمود رضا اصحاب یمین - فوق تخصص جراحی پلاستیک و ترمیمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی (1387 تا 1390) - تخصص جراحی عمومی دانشگاه علوم پزشکی (1382 تا 1386) - پزشکی عمومی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی (1367 تا 1374) - دوره فلوشیپ آموزشی فرهنگی دانشگاه علوم پزشکی کرمان (1395 تا 1396)

پاسخ

مدت زمان مطالعه ۸ دقیقه
تماس با پزشک