راز زیبایی جراحی بینی استخوانی

جراحی بینی استخوانی یکی از پرتقاضاترین جراحی های زیبایی صورت در دنیاست. آیا می دانید چه چیزی سبب شده است جراحی بینی در سراسر دنیا به خصوص در ایران تا این اندازه محبوب و در پی آن متخصصین و جراحان پلاستیکی که این نوع عمل را انجام می دهند به تبحر و مهارت بالا مشهور هستند؟ پس راز زیبایی بینی آن هم در هر نوع و شکل چیست؟ در ادامه این مطلب با ما همراه باشید تا درباره جراحی بینی استخوانی بیشتر گفتگو کنیم.

جراحی بینی چیست؟

جراحی زیبایی بینی که معمولاً به عنوان عمل بینی شناخته می شود، یک روش جراحی پلاستیک برای اصلاح و بازسازی فرم، بازگرداندن عملکردها و تقویت زیبایی بینی با برطرف کردن ضربه بینی، نقص مادرزادی، مانع تنفسی یا جراحی زیبایی بینی ناموفق است. اکثر بیماران می خواهند یک برجستگی، عرض باریک سوراخ بینی را بردارند زاویه بین بینی و دهان را تغییر دهند، همچنین صدمات صحیح، نقایص مادرزادی یا سایر مشکلات موثر بر تنفس مانند: انحراف تیغه بینی یا وضعیت سینوس ایجاد می شود.

شایان ذکر است، طبق آمارهای جهانی متقاضیان جراحی بینی استخوانی در دنیا خیلی زیاد است و اکثر افرادی که بینی استخوانی دارند یک روز تصمیم به جراحی زیبایی می گیرند.

یکی از عمل های محبوب و تقریبا فراگیر در سراسر جهان به خصوص در کشور عزیز ما انجام رینوپلاستی یا همان جراحی زیبایی بینی است که در هر نوع بینی به صورت جداگانه و مختص با تکنیک های مربوط به آن انجام می شود.

بدین شکل که در ابتدا جراح بینی با کمک تخصص و مهارت بسیاری بالای خود نوع بینی فرد را مشخص و نسبت به انجام آن تدابیر لازمه را اندیشیده و در نهایت اقدام به جراحی این نوع بینی می کند.

جراحی بینی استخوانی چیست؟

بینی استخوانی همانطور که از نامش پیداست از مقدار زیادی استخوان زیر پوست تشکیل شده که بیشترین تغییر در نیم رخ این مدل بینی ها پس از عمل جراحی ایجاد می شود. یکی از مزیت های بینی های استخوانی نسبت به بینی های گوشتی پوست نازکتر آن ها است که این موضوع باعث سهولت در عمل جراحی بینی استخوانی می شود و در نهایت هرچه عمل جراحی آسان تری داشته باشیم نتیجه نهایی بهتری خواهیم داشت.

جراحی بینی استخوانی با بی حسی موضعی یا بیهوشی عمومی انجام می شود. چندین روش برای کاهش عرض استخوان بینی وجود دارد. متداول ترین روش برداشتن استخوان های جانبی بینی و فشار دادن آنها به داخل بینی با استفاده از روش بسته است که در ادامه به طورکامل این روش را توضیح خواهیم داد. ممکن است فرد به مدت 1 تا 3 هفته پس از جراحی نیاز به استفاده از آتل داشته باشد. کبودی و تورم معمولاً تا یک هفته بعد از جراحی ادامه دارد. زمان بهبودی از یک تا دو هفته متفاوت است و به نوع جراحی بستگی دارد. نتایج نهایی جراحی حدود 1 تا 3 ماه پس از جراحی به دست می آید، بنابراین بهتر است در ابتدا عجله نکنیم و کمی حوصله به خرج دهیم تا بتوانیم نتیجه جراحی بینی استخوانی خود را مشاهده کنیم.

جراحی بینی دکتر اصحاب یمین
نمونه عمل بینی استخوانی

یک بینی استخوانی چه ویژگی هایی دارد؟

 • دارای غضروف مستحکم می باشد
 • پوست بینی استخوانی نازک تر از بینی گوشتی است
 • فرم و حالت آن ها دارای قوز و افتادگی می باشد
 • چربی کمتر این بینی ها نسبت به بینی های گوشتی
 • دارای پره های باریک تری می باشند

علل تشکیل بینی استخوانی در افراد

افرادی که بینی شان قوز دارد به اندازه افرادی که بینی های گوشتی دارند از مشکلات زیبایی رنج می برند. مشکل بینی قوز دار عمدتا به دلیل مسائل ژنتیکی و ارثی و همچنین رشد بیش از حد استخوان بینی و غضروف است. ضربه شدید در سنین جوانی نیز ممکن است باعث رشد بیش از حد استخوان بینی شده و منجر به ظاهر قوز شده آن شود. بنابراین این افراد کاندیدای عمل قوز بینی می شوند تا مشکلات ظاهری بینی استخوانی خود را با جراحی برطرف کنند.

جراحی بینی دکتر اصحاب یمین
نمونه جراحی زیبایی بینی از نوع استخوانی

هدف از جراحی عمل بینی استخوانی چیست؟

 1. افزایش اعتماد به نفس
 2. کوچک شدن و ایجاد تقارن در سوراخ های بینی
 3. ترمیم آسیب های پیشین که به بینی وارد شده
 4. از بین بردن و صاف کردن قوز بینی
 5. صاف شدن بینی در صورتی که کج باشد.

چه سنی برای جراحی بینی استخوانی مناسب است؟

به گفته متخصصان جراحی، بینی باید رشد کامل خود را کرده باشد تا فرد پس از عمل دچار مشکلی نشود و بینی مجدد به حالت اولیه برنگردد. سن مناسب برای جراحی بینی استخوانی در دختران 15 سال و در پسران 17 سال در نظر گرفته شده است.
جراحی بینی استخوانی چگونه انجام می شود؟

برای بهبود ظاهر بینی و گرفتگی بینی در عمل جراحی استخوان برداشته می شود به طوری که همزمان، عرض و طول بینی و سایر مشکلات بینی حل می شود.  همانطور که در ابتدا اشاره کردیم مدت زمان انجام جراحی بینی استخوانی کوتاه است. پس از جراحی بینی استخوانی، تغییرات زیادی در فرد ایجاد می شود.  یک جراح بینی خوب در جراحی بینی استخوانی می تواند خلاقیت را به نمایش بگذارد زیرا پوست بینی استخوانی به اندازه کافی ضخیم نیست.

جراحی بینی استخوانی به چند روش انجام می گیرد؟

بینی استخوانی خود به دو روش متفاوت امکان جراحی دارد. بسته به نوع بینی روش جراحی متفاوت می باشد.

روش باز

همانطور که از نام این روش پیداست تیغه های بینی به طور کامل باز شده و پزشک کاملا بر روی بینی و غضروف تسلط دارد و راحت تر می تواند به بینی فرم و شکل دهد. از این روش برای ایجاد تغییرات اساسی در بینی و ظاهر آن استفاده می شود. چون دست جراح دی این روش بیشتر باز است، اکثر پزشکان برای انجام جراحی های پیچیده بینی استخوانی از این روش استفاده می کنند.

روش بسته

در روش جراحی بینی استخوانی بسته، تیغه ها باز نشده و تمامی تغییرات و اقدامات لازم در داخل بینی رخ می دهد. به دلیل باز نشدن تیغه بینی مدت زمان عمل جراحی کوتاه تر بوده و فرد با سرعت بیشتری بهبود پیدا خواهد کرد. فراموش نکنید که هر یک از این روش ها با تشخیص پزشک مربوطه روی بیمار انجام می شود و متناسب با فرم و نوع بینی شما انتخاب می شود که عمل باز انجام شود و یا بسته.

مراحل جراحی بینی استخوانی به چه شکل است؟

 1. بیهوشی بیمار: که البته بستگی به انتخاب بیمار و پزشک می باشد  چراکه ممکن است بیمار روش بی حسی موضعی را انتخاب کند.
 2. برش در جراحی بینی استخوانی: در این مرحله تیغه های بینی برش داده می شود و پوسته بینی بالا داده می شود. (اگر جراحی به روش باز باشد، در غیر اینصورت نیازی به برش تیغه نیست).
 3. تراشیدن استخوان: و در نهایت تراشیدن استخوان و غضروف و فرم دهی به ظاهر بینی.

عوارض این عمل زیبایی

کوچک شدن سوراخ های بینی ممکن است منجر به ایجاد مشکلات تنفسی در فرد شود. عوارض دیگری که می توان گفت، کاهش حس بویایی و خشکی گلو می باشد. فراموش نکنید دستکاری بیش از حد در حین جراحی بینی استخوانی می تواند به مخاط داخلی آسیب برساند و اگر این جراحات یا زخم ها در مجاورت یکدیگر باشند، می توانند در طی روند بهبود به یکدیگر بچسبند و باعث انسداد شوند. البته که انتخاب بهترین جراح بینی در کرمان و یا در شهر محل سکونت تان تاثیر به سزایی بر میزان موفقیت آمیز بودن و به نتیجه مطلوب خود رسیدن دارد.

برای دیدن نمونه کارهای عمل بینی استخوانی دکتر اصحاب یمین در کرمان می توانید از صفحه اینستاگرام یا کانال آپارات دکتر دیدن کنید.

مراقبت های لازم پس از عمل بینی های استخوانی

 1. تا یک هفته پس از جراحی بینی استخوانی تنفس تنها از طریق دهان ممکن است.
 2. حدالمقدور تا مدتی پس از جراحی سر خود را بالا نگه دارید و موقع خواب زیر سر خود دو بالشت بگذارید تا سر رو به بالا باشد.
 3. تا دو ماه پس از عمل بینی به طور مستقیم در مقابل گرما و سرمای شدید نباشید.
 4. از بینی خود در مقابل هرگونه آسیب و خطرات احتمالی محافظت کنید.
 5. 2 الی 3 روز پس از جراحی جهت کاهش ورم و کبودی از کمپرس یخ استفاده نمائید.
 6. به هیچ عنوان وسایل سنگین بلند نکنید چراکه باعث خونریزی و فشار به بینی و بخیه ها می شود.

سوالات متداول رینوپلاستی بینی استخوانی

در این بخش قصد داریم هر سوالی که در مورد جراحی بینی استخوانی در ذهن تان نقش بسته است را در حد امکان پاسخ دهیم تا با رفع ابهامات موجود بهترین نتیجه ممکن را به دست آورید.

در ادامه به تعدادی از پر تکرار ترین سوالاتی که در این زمینه از سوی شما مخاطبین عزیز مطرح شده است پاسخ می دهیم.

نتیجه گیری

انواع بینی را می توان در دو دسته استخوانی و گوشتی بندی کرد. بسیاری از افراد هنوز نمی دانند بینی شان در کدام یک از این دو دسته قرار گرفته که جراحی مناسب با آن را انجام دهند. در این مطلب جراحی بینی استخوانی و روش های عمل آن را توضیح خواهیم داد

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 6 میانگین: 3.7]

دکتر محمود رضا اصحاب یمین

- فوق تخصص جراحی پلاستیک و ترمیمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی (1387 تا 1390)
- تخصص جراحی عمومی دانشگاه علوم پزشکی (1382 تا 1386)
- پزشکی عمومی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی (1367 تا 1374)
- دوره فلوشیپ آموزشی فرهنگی دانشگاه علوم پزشکی کرمان (1395 تا 1396)


دکتر محمود رضا اصحاب یمین - فوق تخصص جراحی پلاستیک و ترمیمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی (1387 تا 1390) - تخصص جراحی عمومی دانشگاه علوم پزشکی (1382 تا 1386) - پزشکی عمومی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی (1367 تا 1374) - دوره فلوشیپ آموزشی فرهنگی دانشگاه علوم پزشکی کرمان (1395 تا 1396)

پاسخ

مدت زمان مطالعه ۱۱ دقیقه
تماس با پزشک