سن مناسب عمل بینی

اولین سوالی که در ذهن فرد متقاضی این جراحی شکل می گیرد این است که بهترین سن عمل بینی چه زمانی است؟ با ما همراه باشید تا بایدها و نبایدهای عمل بینی را در سنین مختلف بررسی کنیم. افراد در سنین جوانی اغلب رینوپلاستی را برای فرار از آسیب های عاطفی دوران بلوغ انتخاب می کنند. در سنین بلوغ و نوجوانی گاهی اوقات بینی ما از نظر هم سن و سال ها یا دوستان زشت تلقی می شود که روی اعتماد بنفس تاثیر مخربی می گذارد. استفاده از شبکه های اجتماعی و گرفتن سلفی یکی از علت های تقاضای نوجوانان برای عمل زیبایی بینی است. برخی افراد نیز به دلیل آسیب های فیزیکی یا مشکلات مادرزادی دچار مشکلات تنفسی هستند. به همین دلیل متقاضی عمل زیبایی بینی در سن پائین می شوند.

چرا سن در جراحی بینی اهمیت دارد؟

چرا سن در جراحی بینی اهمیت دارد؟

از مهم ترین دلایلی که می توان گفت سن در جراحی بینی اهمیت بالایی دارد عبارتند از:

رشد بینی

بینی افراد در طول نوجوانی و جوانی همچنان در حال رشد و تغییر شکل می دهد، از همین رو انجام جراحی در این سنین می تواند در رشد تداخل ایجاد نماید.

کیفیت ترمیم و بهبودی

توجه داشته باشید که سن پایین معمولاً با ترمیم و بهبودی بهتر همراه است چرا که هرچقدر بافت‌ بینی جوان تر باشد روند بهبودی هم سریع تر می شود.

پایداری نتایج

انجام جراحی بعد از سن بلوغ باعث می شود تا نتایج جراحی هم پایدار تر شود چرا که هر چقدر بینی در سنین پایین تر انجام داده شود ممکن است در آینده دچار تغییر شود.

دکتر محمودرضا اصحاب یمین فوق تخصص جراحی پلاستیک، جراحی ترمیمی بینی در کرمان و عمل های مختلف زیبایی صورت و اندام را برای بیماران انجام می دهند. در صورت نیاز به مشاوره با دکتر می توانید از طریق راه های ارتباطی صفحه تماس با دکتر یا مشاوره آنلاین در ارتباط باشید.

جراحی بینی در سنین مختلف

در این بخش از مقاله به نتیجه جراحی بینی در سنین مختلف اشاره خواهیم کرد که عبارتند از:

عمل بینی زیر 18 سال

عمل زیبایی بینی فقط برای افرادی مناسب است که به بلوغ کامل رشد صورت رسیده و رشد بینی آن ها متوقف شده باشد. سن بلوغ جسمی برای افراد مختلف، متفاوت است. اما به طور کلی، دختران در سن 15 یا 16 سالگی و پسران در 17 یا 18 سالگی به بلوغ و رشد کامل بینی می رسند. توجه داشته باشید که بیماران تا زمانی که به بلوغ کامل نرسیده باشند نباید این عمل را انجام دهند چرا که با تغییر و رشد بینی نتیجه عمل تغییر می کند و نتیجه نهایی با آناتومی رشد کامل صورت متناسب نباشد.

نکته: علاوه بر بلوغ جسمی، بلوغ فکری نیز برای تصمیم انجام عمل های زیبایی بسیار مهم است. گاهی اوقات جوانان به دلیل تاثیر محیط و شرایط جامعه متقاضی عمل زیبایی بینی در سن پایین می شوند که انجام آن بهترین انتخاب برای آن ها نیست پس قبل از اقدام به انجام هر کاری با بهترین جراح بینی در کرمان مشورت نمایید.

سنین میانسالی

اگر در سنین میانسالی قصد انجام این جراحی را دارید دقت داشته باشید که روند بهبودی و ترمیم به طبع کمی کندتر انجام می شود از همه مهم تر ایجاد هر گونه تغییر در بینی بایستی ظریف انجام داده شود تا با سایر اجزای صورت هماهنگ تر باشد. علاوه بر تمامی موارد ذکر شده بهتر است تا از نتیجه عمل خود انتظارات واقع بینانه ای را داشته باشید.

سالمندی

جراحی زیبایی بینی در سنین سالمندی با خطرات و عوارض زیادی همراه است. از همین رو جراح لازم است تا حتما دقت داشته باشد که تغییرات بسیار محدودی را برروی بینی ایجاد نماید که خیلی ظاهر آن جوان نشود تا با سن فرد همخوانی نداشته باشد. از همه مهم تر روند بهبودی بعد از عمل در این سنین در مقایسه با افراد جوان تر کند تر خواهد بود.

بهترین سن انجام جراحی بینی چند سال است؟

پس از رسیدن به بلوغ جسمی و فکری لازم می توانید در هر سنی رینوپلاستی را تحت نظر دکتر محمودرضا اصحاب یمین در کرمان انجام دهید. بهترین سن برای انجام جراحی بینی زمانی است که شما به عنوان بیمار آمادگی کاملی برای انجام این عمل داشته باشید. در جدول زیر درصد متقاضیان عمل بینی نسبت به سن بیمار در سال 2019 آمریکا ذکر شده است:

% نسبت به کل متقاضیان عمل بینیتعداد متقاضیان این رده سنیرده سنی بیماران عمل بینی
31%64،94420-29 سال
23%48،44830-39 سال
21%43،76540-54 سال
14%29،63413-19 سال
10%20،49355 سال به بالا

سوالات متداول سن مناسب جراحی بینی

آیا نوجوانان می توانند جراحی بینی انجام دهند؟

عامل اصلی در تعیین واجد شرایط بودن یک نوجوتن برای انجام عمل بینی، رشد جسمی کامل فرد است. دکتر محمودرضا اصحاب یمین با تجربه ای که دارند می توانند در مشاوره اولیه تشخیص دهند که آیا فرد شرایط کافی برای انجام عمل بینی را دارد یا خیر.

آیا سن بر نتایج جراحی بینی تاثیر دارد؟

نتایج رینوپلاستی دائمی هستند اما با افزایش سن، صورت پیر و بافت پوست نازک می شود و غضروف ها ممکن است رشد کنند. که همه این موارد خارج از کنترل دکتر هستند و بر نتیجه جراحی بینی تاثیر می گذارند. حتی ممکن است فرد در میانسالی دچار تغییر شکل ظاهر بینی شود.

در نهایت….

با توجه به تمامی موارد ذکر شده در این نوشتار افراد نوجوان، جوان، میانسال و مسن همگی می توانند تصمیم به انجام جراحی بینی بگیرند ولی اینکه آیا شما واجد شرایط این جراحی هستید یا خیر به سلامت کامل جسمی، سابقه پزشکی و علت انجام عمل بستگی دارد. برای دریافت مشاوره و نوبت حضوری برای عمل می توانید به دکتر محمود ضا اصحاب یمین بهترین جراح بینی مراجعه نمایید.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 6 میانگین: 2.8]

دکتر محمود رضا اصحاب یمین

- فوق تخصص جراحی پلاستیک و ترمیمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی (1387 تا 1390)
- تخصص جراحی عمومی دانشگاه علوم پزشکی (1382 تا 1386)
- پزشکی عمومی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی (1367 تا 1374)
- دوره فلوشیپ آموزشی فرهنگی دانشگاه علوم پزشکی کرمان (1395 تا 1396)


دکتر محمود رضا اصحاب یمین - فوق تخصص جراحی پلاستیک و ترمیمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی (1387 تا 1390) - تخصص جراحی عمومی دانشگاه علوم پزشکی (1382 تا 1386) - پزشکی عمومی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی (1367 تا 1374) - دوره فلوشیپ آموزشی فرهنگی دانشگاه علوم پزشکی کرمان (1395 تا 1396)

پاسخ

مدت زمان مطالعه ۵ دقیقه
تماس با پزشک