انواع عمل بینی

رایج ترین انواع عمل بینی شامل اصلاح هرگونه انحراف تیغه بینی (سپتوپلاستی) است که در صحبتهای عامیانه به آن عمل قوز بینی می گویند. به طور کلی انواع عمل بینی در دو کتگوری روش جراحی و مدل بینی قبل و بعد از عمل بینی دسته بندی می شود. جراحی بینی به روش باز یا بسته انجام می شود و مدل های بینی نیز در انواع عمل بینی استخوانی و عمل بینی گوشتی تقسیم می شود. همچنین مدل نهایی انواع عمل های بینی در دسته های مدل طبیعی، عروسکی/فانتزی و نیمه فانتزی تقسیم می شود. با ما همراه باشید تا تک تک این موارد را در ادامه مقاله بررسی کنیم.

گاهی اوقات اصلاح ناهنجاری های خارجی بینی (رینوسپتوپلاستی) یا جراحی سینوس ضروری خواهد بود و بهتر است توسط جراح پلاستیک انجام شود. دکتر محمودرضا اصحاب یمین فوق تخصص جراح پلاستیک و زیبایی صورت و بدن هستند که در کرمان متقاضیان جراحی زیبایی از اقصی نقاط جهان را درمان می کنند. شما می توانید برای آشنایی بیشتر با دکتر و انتخاب بهترین جراح بینی در کرمان مقاله لینک شده را مطالعه بفرمائید.

عملکرد سالم بینی نه تنها برای تنفس مهم است بلکه کیفیت زندگی و اعتماد بنفس را نیز بالا می برد. آیا می دانستید که بینی نقش مهمی در حس های شنوایی و چشایی دارد؟ جراحان زیبایی با یک هدف مشترک به بیماران کمک می کند بینی های سالم تر و زیباتری داشته باشند.

انواع بینی

انواع بینی

در دسته بندی اول انواع بینی ها به دو گروه استخوانی و گوشتی برای انجام عمل بینی تقسیم می شوند. در بینی های گوشتی پوست بینی ضخیم، بافت بینی حجیم و غضروف بینی استحکام بالایی ندارد. اما در بینی های استخوانی پوست بینی نازک تر، حجم بافت بینی کم و غضروف بینی بسیار سفت و محکم است. در این بین بینی هایی که تیغه آن ها انحراف دارند و یا بینی هایی که قوزدار هستند نیز وجود دارند که هر کدام می توانند جزو گروه های استخوانی یا گوشتی باشند.

گیف-اینستاگرام

انواع روش های جراحی

جراحی زیبایی بینی تکنیک های مختلفی دارد که هر کدام به دلیل مزایا و معایبی که دارند ممکن است پزشک ترجیح دهد برای هر فردی آن روش را خصوصا برنامه ریزی کند. مثلا با توجه به تغییراتی که بیمار مدنظر دارد پزشک تصمیم می گیرد که کدام روش برای این عمل جراحی مناسب تر است و بیمار با حداقل ریسک ممکن به بهترین نتیجه خواهد رسید.

عمل بینی باز

در طی عمل بینی باز، جراح یک برش کوچک Z شکل در قسمت زیرین بینی بین سوراخ های بینی ایجاد می کند. این روش به پزشک اجازه می دهد تا تغییرات دقیق و بیشتری در شکل بینی بیمار ایجاد کند. در انتها پس از اعمال تغییراتی که مدنظرش بود، بینی را با بخیه های جذبی یا کشیدنی می بندد. بنابراین اگر متقاضی خواستار تغییرات زیادی باشد بهتر است در بین انواع روش های جراحی از عمل بینی باز استفاده شود تا جراح بتواند به نتیجه مطلوب برسد.

عمل بینی بسته

در عمل بینی بسته، جراح برش هایی در داخل بینی بیمار ایجاد می کند بدون اینکه پوست هیچ برشی بخورد. عیب اصلی این روش، دید محدود جراح روی استخوان، غضروف و بافت بینی است. با این حال، این نوع عمل بینی تورم کمتری نسبت به روش باز دارد و می تواند عیوب جزئی را اصلاح کند.

انواع مدل بینی قبل از عمل

همانطور که گفتیم، به طور کلی انواع مدل های بینی قبل از عمل یا گوشتی هستند یا استخوانی که در ادامه بیشتر درباره آن ها توضیح می دهیم:

بینی استخوانی

عمل بینی استخوانی

بینی استخوانی مشخصاتش از نامش پیداست. این بینی حجم استخوان زیاد و غضروف محکمی دارد. به گونه ای که وقتی بینی را با دست حرکت دهید سفتی آن کاملا زیر دست مشخص خواهد شد. این مدل های برای انواع مختلف مدل های بینی بعد از عمل جراحی نتایج خیلی خوبی دارند. به دلیل کمتر بودن بافت و استحکام غضروف، وقتی جراح تغییرات مدنظرش را ایجاد می کند، تورم کمتری ایجاد می شود. به همین دلیل نتیجه نهایی این مدل بینی ها بعد از جراحی نهایتا 2 الی 6 ماه بعد مشخص خواهد شد.

ما در مقاله جراحی بینی استخوانی در کرمان صفر تا صد این جراحی زیبایی را بررسی کردیم.

بینی گوشتی

عمل بینی گوشتی

بینی گوشتی نیز همانطور که از نامش پیداست، حجم بافت زیاد و استخوان ضعیفی دارد. وقتی شما بینی گوشتی را دست حرکت دهید خودتان متوجه عدم استحکام و شل بودن بافت زیر دستتان خواهید شد. به همین دلیل در حین جراحی پزشک مجبور است برای ایجاد استحکام و ماندگاری نتایج نهایی تغییرات زیادی روی بافت و غضروف بینی ایجاد کند. بنابراین بینی گوشتی بعد از عمل تورم بیشتری خواهد داشت و نتیجه نهایی نیز حداقل یک الی دو سال بعد از عمل انواع بینی های گوشتی مشخص خواهد شد.

مقاله جراحی بینی گوشتی در کرمان به طور کامل این عمل بینی را بررسی خواهد کرد.

انواع مدل بینی برای عمل 

انواع مدل های مختلفی برای عمل بینی وجود دارند که بیمار با توجه به سلیقه و زوایای سایر اجزای صورتش انتخاب می کند که کدام مدل را انجام دهد. شاید همه افرادی که کاندیدای جراحی زیبایی بینی هستند دوست داشته باشند که بینی خود را شبیه به یک بازیگر معروف کنند. اما باید جراح زوایا و سایر اجزای صورت بیمار را نیز در نظر بگیرد تا نتیجه نهایی در شمای کل صورت زیباتر دیده شود.

مدل بینی طبیعی

مدل بینی طبیعی به این معنا نیست که برخی از عیوب اصلی بینی اصلی حفظ شود، بلکه به این معناست که بینی با سایر اجزای صورت هماهنگی کاملی دارد. یکی از مهمترین مزیت های این مدل از انواع مختلف عمل بینی این است که مخاطبان فرد، چه خانواده و دوستان یا افراد دیگر، خیلی متوجه عمل بینی فرد نخواهند شد. در عمل بینی طبیعی فقط عیوب ظاهری بینی برطرف می شود و نوک بینی باریک یا سربالا نیست. همچنین مهم ترین ویژگی بینی معمولی عدم قوس روی تیغه بینی است. این مدل عمل بینی برای آقایان جذابیت بیشتری دارد و بیشتر کاندیداهایی که مرد هستند ترجیح می دهند که بینی خود را به شکل طبیعی عمل کنند.

مشاوره آنلاین-دکتر اصحاب یمین

مدل بینی فانتزی یا عروسکی

در جراحی بینی فانتزی، بینی کوچکتر از مدل طبیعی خواهد شد، نوک بینی به سمت بالا کشیده می شود و پل بینی قوس دارد. یک بینی فانتزی در نگاه اول مخاطب کاملا متوجه جراحی زیبایی می شود. تیغه بینی قوس زیادی دارد یا نوک بینی بیش از حد سربالا است و موجب می شود که بینی کاملاً مصنوعی به نظر برسد. اندازه بینی عروسکی ممکن است با سایر اجزای صورت همخوانی نداشته باشد. اما با تمام این تفاسیر این مدل از انواع مختلف بینی طرفداران زیادی دارد و هنوز هم خانم های زیادی در اقصی نقاط دنیا کاندیدای این عمل زیبایی هستند.

مدل عمل بینی نیمه فانتزی

مدل بینی نیمه فانتزی ترکیبی از بینی طبیعی و فانتزی است. در این مدل قوس تیغه بینی کمتر از مدل فانتزی است درنتیجه بینی نسبت به انواع فانتزی انحنا کمتری خواهد داشت و در کل این بینی برای افرادی مناسب است که نمی خواهند بینی خود را با مدل طبیعی عمل کنند و از طرفی از مدل های فانتزی هم خوششان نمی آید. بنابراین عمل بینی نیمه فانتزی مناسب این افراد است.

سخن آخر

در این مقاله سعی شد انواع مختلف عمل بینی را در دسته بندی های مختلف بررسی کنیم. امیدواریم که با شما کمک کرده باشیم که به پاسخ سوالات خود در این حوزه برسید. شما می توانید نکته نظرات و سوالات خود را درباره عمل زیبایی بینی با ما از طریق کادر دیدگاه زیر به اشتراک بگذارید.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]

دکتر محمود رضا اصحاب یمین

- فوق تخصص جراحی پلاستیک و ترمیمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی (1387 تا 1390)
- تخصص جراحی عمومی دانشگاه علوم پزشکی (1382 تا 1386)
- پزشکی عمومی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی (1367 تا 1374)
- دوره فلوشیپ آموزشی فرهنگی دانشگاه علوم پزشکی کرمان (1395 تا 1396)


دکتر محمود رضا اصحاب یمین - فوق تخصص جراحی پلاستیک و ترمیمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی (1387 تا 1390) - تخصص جراحی عمومی دانشگاه علوم پزشکی (1382 تا 1386) - پزشکی عمومی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی (1367 تا 1374) - دوره فلوشیپ آموزشی فرهنگی دانشگاه علوم پزشکی کرمان (1395 تا 1396)

پاسخ

مدت زمان مطالعه ۷ دقیقه
تماس با پزشک